اعمال محدودیت های جدید برای واردات خودروهای لوكس به مناطق آزاد
اعمال محدودیت های جدید برای واردات خودروهای لوكس به مناطق آزاد

خانه اعمال محدودیت های جدید برای واردات خودروهای لوكس به مناطق آزاد

whatsapp: 09018317541 02142326

اعمال محدودیت های جدید برای واردات خودروهای لوكس به مناطق آزاد

محمدرضا معتمدی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، در ارتباط با موضوع ثبت واردات خودروهای آمریكایی و ثبت سفارش آنها در مناطق آزاد، اظهار كرد: ابتدا باید به‌طور كلی اعلام كنم كه در مناطق آزاد ثبت سفارشی چه در ارتباط با خودرو و چه در ارتباط با سایر اجناس و كالاها صورت نمی‌گیرد، پس از آن نیز باید به این موضوع اشاره كنم در مناطق آزاد حساسیتی نسبت به برند خودروی وارداتی وجود ندارد.

 

وی ادامه داد: طی بخشنامه‌ای ابتدا وزارت صنعت، معدن و تجارت تعیین كرد كه خودروهای آمریكایی در سرزمین اصلی ثبت سفارش نشود و پس از آن نسبت به توجه ویژه به موضوع واردات خودرو در مناطق آزاد تاكید كرد.

 

معاون اقتصادی و سرمایه‌گذاری منطقه آزاد اروند با اشاره به این‌كه در مناطق آزاد چه خودرو و چه سایر كالاها بدون ثبت سفارش وارد می‌شوند، بیان كرد: در مورد واردات خودرو در مناطق آزاد حساسیتی نسبت به برند خودروی وارداتی و این‌كه در چه كشوری تولید می‌شود وجود ندارد.

 

معتمدی افزود: طی 10 سال گذشته حدود 24 هزار خودرو به منطقه آزاد اروند وارد شده كه از این تعداد حدود یك بیست‌وپنجم آنها معادل 700 خودرو آمریكایی بودند. در مورد سایر مناطق آزاد نیز باید بگویم واردات خودروهای آمریكایی چیزی مشابه منطقه آزاد اروند است، هر چند در این منطقه واردات خودرو از اقبال بیشتری برخوردار است.

 

وی با بیان این‌كه آقای تركان به عنوان دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی با توجه به فضای فرهنگی و معیشتی مردم منطقه تاكید داشتند كه نسبت به واردات خودرو در این مناطق حساسیت بیشتری خرج داده شود، اظهار كرد: پس از حساسیت‌هایی كه توسط مقام معظم رهبری و دبیر شورای عالی مناطق آزاد مطرح شد ما نیز نسبت به این مساله توجه بیشتری به خرج دادیم و برای واردات خودروهای لوكس در این مناطق محدودیت‌هایی ایجاد كردیم كه منطقه آزاد اقتصادی اروند نیز از این مقوله استثنا نیست و به تازگی تصمیماتی اتخاذ شده كه در واردات خودروهای لوكس اعم از آمریكایی و غیره محدودیت ایجاد می‌كند.

 

معاون اقتصادی و سرمایه‌گذاری منطقه آزاد اروند در ادامه با اشاره به این‌كه خودروهای وارداتی در مناطق آزاد می‌توانند تا شعاع محدودی از منطقه فاصله بگیرند، عنوان كرد: در منطقه آزاد اروند این شعاع 40 كیلومتر در نظر گرفته شده و با توجه به این‌كه خودروها مجهز به سیستم GPS هستند نمی‌توانند از این مناطق بدون اطلاع ما خارج شوند و اگر چنین مساله‌ای صورت گیرد، جریمه خواهند شد. علاوه بر این نیز اگر دستكاری در سیستمGPS انجام شود خسارت سنگین‌تری را باید پرداخت كنند و محروم می‌شوند.

 

معتمدی ادامه داد: با توجه به این‌كه شرایط مردم مناطق آزاد از نظر فرهنگی و معیشتی متفاوت است، بنابراین پس از حساسیت‌های ایجاد شده توسط مقام معظم رهبری و نیز دبیر شورای عالی مناطق آزاد، توجه نسبت به این حساسیت‌‌ها توسط مسوولان مناطق آزاد بیشتر شد، چرا كه علاوه بر محدودیت‌های ایجاد شده در واردات خودروهای لوكس، حتی یكبار مرخصی سالانه خودروهای وارداتی به مناطق آزاد با حجم موتور بالای 2500 سی سی با سقف یكماه به سرزمین اصلی ملغی‌ شده است.

 

وی با اشاره به این‌كه پیش از این خودروهای وارداتی موجود در مناطق آزاد می‌توانستند به مدت یكماه در سال از محدوده مناطق آزاد عبور كرده و به سرزمین اصلی بروند، گفت: از سال 1394 این یكبار عبور خودروهای با حجم موتور بالای 2500 سی سی از شعاع در نظر گرفته شده برای مناطق آزاد نیز لغو شده است.

 

معاون اقتصادی و سرمایه‌گذاری منطقه آزاد اروند همچنین در مورد میزان علاقه‌مندی به واردات خودرو به ویژه خودروهای آمریكایی به مناطق آزاد، تصریح كرد: نكته جالب این است كه خودروهای آمریكایی به دلیل مصرف بالای بنزین و نیز نبود نمایندگی‌های تعمیرات و خدمات پس از فروش در مناطق آزاد ایران از اقبال كمتری توسط مردم روبه‌رو هستند. در مناطق آزاد بیشتر نمایندگی‌ها مربوط به خودروهای آسیایی است و نمایندگی تعمیرات و خدمات پس از فروش خودروهای آمریكایی ندارد، بنابراین استقبال از واردات این خودروها در مناطق آزاد كم است.

 

معتمدی در پایان با اشاره به این‌كه قرار بر این شده واردات خودروهاس لوكس در مناطق آزاد با توجه و حساسیت بیشتری انجام گیرد، گفت: این تصمیم نه تنها برای خودروهای آمریكایی بلكه برای كلیه خودروهای لوكس اتخاذ شده، چرا كه قصد نداریم اجازه دهیم واردات این خودروها در مناطق آزاد به مانور تجمل‌گرایی تبدیل شود. هرچند در این زمینه نسبت به نوسازی ناوگان حمل‌ونقل عمومی غفلت نكرده‌ایم و با توجه به وجود اتباع خارجی و سرمایه‌گذاران مختلف در این مناطق در حال واردات تاكسی‌های نو و نوسازی ناوگان حمل‌ونقل عمومی با توجه به شرایط منطقه هستیم.

 

Author: persian / Date: 2017-10-26
0 638

Please comment on this post

Safe and stable business with Persian Tejarat Davan group co
a good sense of trust
021-42326 WhatsApp