ایران و پاكستان قرارداد همكاری بانكی امضا كردند
ایران و پاكستان قرارداد همكاری بانكی امضا كردند

خانه ایران و پاكستان قرارداد همكاری بانكی امضا كردند

ایران و پاكستان قرارداد همكاری بانكی امضا كردند

ایران و پاكستان قرارداد همكاری بانكی امضا كردند . تجارت بین دو كشور آزاد می‌شود . «خرم‌دستگیر‌خان» وزیر بازرگانی پاكستان ضمن اعلام خبر امضای قرارداد همكاری بانكی بین 2 كشور، گفت: بین دو كشور تجارت آزاد برقرار خواهد شد كه بر اساس آن 80 درصد واردات و صادرات بین 2 كشور با رعایت و تخفیف ویژه گمركی صورت خواهد گرفت.

قرارداد همكاری بین ایران و پاكستان

به گزارش شبكه تحلیلگران اقتصاد مقاومتی به نقل از فارس، «خرم‌دستگیر‌خان» وزیر بازرگانی پاكستان در گفتگویی رسانه ای با اعلام این موضوع كه حجم تجارت بین اسلام‌آباد و تهران در حال افزایش یافتن است از امضای قرارداد همكاری بانكی بین 2 كشور خبر داد.بانك مركزی پاكستان و ایران قراردادی را برای همكاری دوجانبه امضا كرده‌اند كه موجب افزایش حجم تجارت و تقویت همچنین استحكام روابط بازرگانی اسلام‌آباد و تهران می‌شود.

دستگیر‌خان تأكید كرد: پاكستان از گذشته روابط تاریخی و فرهنگی با ایران داشت و در حال حاضر دو كشور در حال تبدیل شدن به شركای تجاری هستند.

مهدی‌هنردوست سفیر ایران در پاكستان نیز كه در این گفت و گوی رسانه‌ای حضور داشت ضمن تأیید صحبت‌های خرم‌دستگیر‌خان تأكید كرد روابط ناگسستنی دو كشور در تمام زمینه‌ها در حال مستحكم شدن است.اجرایی شدن پروژه صادرات گاز و برق به پاكستان با سرعت در حال تكمیل شدن است.

چندی پیش پاكستان و ایران برای هموار كردن مسیر تجارت آزاد با یكدیگر وارد مذاكره شدند و قرار شد به زودی شاهد توافقات تجاری و تهاتر بانكی بین 2 كشور باشیم.اسلام‌آباد در تاریخ 10 ژوئن پیشنهادات خود را برای تجارت آزاد به تهران ارسال كرد و بعد از دریافت پاسخ مثبت مذاكره برای هموار كردن گسترش روابط تجاری را آغاز كرد.بعد از سفر حسن روحانی رئیس جمهور ایران به پاكستان كه در ماه مارس صورت گرفت و امضای قراردادهایی مبنی بر گسترش روابط استراتژیك به مدت 5 سال پیگیری موضوع تجارت آزاد بین 2 كشور نیز آغاز شد.

به گفته مقامات پاكستانی با اینكه تحریم‌های بین المللی ایران پایان یافته اما گسترش روابط تجاری بین 2 كشور به كندی انجام می‌شود با این وجود اسلام‌آباد و تهران مصمم به تجارت آزاد با یكدیگر هستند.طبق قرارداد تجارت آزاد بین 2 كشور 80 درصد واردات و صادرات بین 2 كشور با رعایت و تخفیف ویژه گمركی صورت خواهد گرفت.در حال حاضر 18 درصد واردات و صادرات بین 2 كشور شامل تخفیف گمركی است كه از این بین 338 مورد كالاهای ایرانی و 309 مورد كالاهای پاكستانی می‌باشد.

حجم تجارت بین پاكستان و ایران تا 5 سال آینده به بیش از 5 میلیارد دلار می‌رسد بنابراین 2 كشور ناگزیر هستند كه در زمینه تهاتر بانكی با هم به توافق برسند و مذاكره در این زمینه ادامه دارد.بیشتر حجم تجارت بین ایران و پاكستان شامل میوه، سبزی،خشكبار و برنج می‌باشد.

Author: persian / Date: 2017-10-26
0 184

Please comment on this post

تجارت امن و پایدار
حس خوب یک اعتماد