تركیه بنزساز شد
تركیه بنزساز شد

خانه تركیه بنزساز شد

whatsapp: 09018317541 02142326

تركیه بنزساز شد

تركیه بنز ساز شد ، سیاستهای اتخاذ شده در صنعت خودروی تركیه كاملاً با ایران متفاوت است؛ در نگاه اول به این سیاستها، به نظر می‌رسد تركیه بهشت خودروسازان دنیا باشد، اما شرایط برای صنعت تركیه كمی متفاوت است.

آفتاب‌‌نیوز :راهبرد كشورهای دنیا در صنعت خودروسازی معمولاً شامل دو رویكرد است كه هریك الزامات و تبعات خود را دارد؛ رویكرد «مونتاژ محور» كه سرمایه‌گذاری افزونتر كمپانیهای پیشرو، تولید مدلهای پیشرفته‌تر، واردات بیشتر زیرسیستمها و صادرات افزونتر خودروهای آماده، اشتغالزایی كمتر و توجه ناچیز به قطعه‌سازی و صنایع خرد در پیش گرفته می‌شود؛ رویكرد «تولید محور» كه دقیقاً فاكتورهایی مقابل رویكرد قبلی را در پی دارد.

تركیه بنزساز

به گزارش تسنیم، تركیه یكی از كشورهایی است كه رویكرد مونتاژ محور را در صنعت خودروی خود در پیش گرفته است. این كشور ــ به دلیل اتخاذ سیاست حمایت از مونتاژ و نیز داشتن موقعیت ژئواستراتژیك و قرار گرفتن در مرز آسیا و اروپا باعث جذب سرمایه‌گذاران بین‌المللی صنعت خودرو شده است. سایتهای مونتاژ بزرگترین شركتهای خودروساز بین‌المللی در این كشور تأسیس شده است. حتی به‌عنوان نماد می‌توان به كمپانی «مرسدس بنز» اشاره كرد كه یكی از بزرگترین سرمایه‌گذاران خارجی در این صنعت تركیه به شمار می‌رود. مرسدس در 50 سال گذشته بیش از 960 میلیون یورو برای توسعه صنعت ساخت محصولات خود در تركیه سرمایه‌گذاری كرده است.

استانبول، با بیش از 90 كمپانی فعال، مركز خودروسازی تركیه به‌شمار می‌رود. مجموع مساحت خودروسازهای این شهر بالغ بر 300 هكتار و درآمد حاصل از این صنعت هر ساله بیش از 2 میلیارد و 300 میلیون یورو است. یكی از فعالان بخش خودرو تركیه می‌گوید: «ما به آلمان و فرانسه و مناطق دیگر دنیا خودرو صادر می‌كنیم.»

یكی دیگر از خودروسازان بزرگ دنیا كمپانی آمریكایی «پروكتر اند گمبل» است كه از سه دهه پیش در این كشور حضور دارد. یك چهارم محصولات تولید شده این شركت صادر می‌شوند؛ سه چهارم دیگر نیز در خود تركیه به‌فروش می‌رسد. این شركت آمریكایی نیز تاكنون 700 میلیون دلار در تركیه سرمایه‌گذاری كرده است. مدیرعامل پروكتر اند گمبل درباره كمكهای دریافتی كمپانیهای بین‌المللی از سوی دولت تركیه گفت: «در بخش مالیاتی و واردات كمكهایی دریافت می‌كنیم. گاهی واردات با هزینه كمتری انجام می‌شود. سرمایه‌گذاری در تركیه برای شركتهای خارجی جذاب است.»

با وجود اینكه تیراژ تولید اتومبیل در تركیه و ایران تقریباً برابری می‌كند، اما تركیه با رویكرد «مونتاژ محور» عملاً تنها توانسته حدود 30 هزار نفر ــ معادل 5 درصد اشتغال صنعت در ایران ــ را به كار مشغول كند. همچنین كمپانیهای بزرگ با ایجاد سایت مونتاژ در این كشور ــ علاوه بر معافیتهای قانونی و صرفه‌جویی نسبی در هزینه‌های ترانزیت و نیروی كار و … ــ بخش قابل توجهی از بازار مصرف خود را تأمین می‌كنند.

Author: persian / Date: 2017-10-26
0 751

Please comment on this post

Safe and stable business with Persian Tejarat Davan group co
a good sense of trust
021-42326 WhatsApp