تغییرات تازه در بودجه سال 1395
تغییرات تازه در بودجه سال 1395

خانه تغییرات تازه در بودجه سال 1395

تغییرات تازه در بودجه سال 1395

كمیسیون تلفیق مجلس پس از دریافت گزارش‌های كمیسیون‌های تخصصی و بررسی‌های انجام شده در حدود یك ماه گذشته، گزارش خود را از لایحه بودجه سال 1395 برای بررسی در صحن علنی مجلس و نهایی شدن بودجه، ارائه كرد. بررسی‌ها و مقایسه متن منتشر شده با متن اولیه لایحه بودجه، برخی از تغییرات صورت گرفته در كمیسیون تلفیق را نشان می‌دهد. از جمله اینكه سهم صندوق توسعه ملی از صادرات نفت و گاز به جای رقم پیشنهادی دولت یعنی 20 درصد، معادل 30 درصد تعیین شده؛ میزان غیبت لازم برای خرید یا جریمه سربازی به جای پیشنهاد دولت یعنی 5 سال، مشابه پارسال معادل 8 سال تعیین شده یا اینكه پرداخت یارانه به غیرنیازمندان، به‌عنوان جرم تلقی شده كه در صورت دریافت، با جریمه‌ای دوبرابری مواجه می‌شود. گفته می‌شود كه این گزارش قرار است در هفته جاری در صحن علنی مجلس مورد بررسی قرار بگیرد تا پس از تصویب، به شورای نگهبان فرستاده شود. برخی از نكات مهم گزارش كمیسیون تلفیق از لایحه بودجه، در ادامه مرور می‌شود.

دستور كار هفته جاری صحن علنی 

در اولین روز كاری پس از تعطیلات نوروزی سال جدید، كمیسیون تلفیق مجلس متن كامل گزارش خود را از لایحه بودجه سال 1395 منتشر كرد. براساس گزارش‌ها، قرار است در هفته جاری رسیدگی به این گزارش و بررسی آن در دستور كار مجلس قرار بگیرد. براساس آیین‌نامه داخلی مجلس، كمیسیون تلفیق «به‌منظور تنظیم اصول و مفاد برنامه‌های توسعه و لوایح بودجه كل كشور و ایجاد هماهنگی بین كمیسیون‌های تخصصی، پس از تقدیم لایحه مربوط توسط دولت به مجلس» تشكیل می‌شود و ماموریت آن تا تصویب نهایی قانون برنامه توسعه یا لایحه بودجه سالانه كل كشور ادامه می‌یابد. به‌عبارت دیگر، كمیسیون تلفیق مجلس نوعی اتاق فكر برای بررسی بودجه پیش از ارائه آن در صحن علنی است و عمده بحث‌های كارشناسی پیرامون بودجه، در این كمیسیون مطرح می‌شود. در حال حاضر الیاس نادران، نماینده تهران در مجلس نهم، سمت ریاست این كمیسیون را بر عهده دارد. وی در گروه منتخبان مردم تهران در مجلس آینده قرار ندارد و تا خردادماه مسوولیت نمایندگی را بر عهده دارد. گزارش منتشر شده از لایحه بودجه، شامل یك ماده واحده و 22 تبصره آن به همراه 12 تبصره الحاقی است كه تغییراتی را نسبت به لایحه بودجه اولیه تقدیمی از سوی دولت در بردارد.

افزایش سهم صندوق توسعه ملی 

براساس تبصره یك ماده واحده گزارش كمیسیون تلفیق، سهم صندوق توسعه ملی از صادرات نفت و گاز به میزان 30 درصد تعیین شده است. این در حالی است كه در لایحه اولیه، این سهم معادل 20 درصد قرار داده شده بود. گزارش كمیسیون بند «د» تبصره نخست لایحه بودجه را كه به صندوق توسعه ملی اجازه می‌داد به میزان 8/ 4 میلیارد دلار از طریق پرداخت تسهیلات در میادین مشترك نفتی و گازی سرمایه‌گذاری كند، به‌طور كامل حذف كرده است. این در حالی است كه بازنگری‌های انجام شده در كمیسیون تلفیق، مبلغ 200 میلیون دلار در نظر گرفته شده در تبصره 4 لایحه بودجه برای «حمایت از شركت‌های دانش‌بنیان»‌ را تغییری نداده است. در سال‌های گذشته، برخی از كارشناسان سازوكارهای موجود برای حمایت از شركت‌های دانش‌بنیان را ناكارآ تلقی كرده و نسبت به اتلاف منابع و عدم شفافیت در استفاده از منابع محدود كشور در این زمینه، هشدارهایی‌ داده بودند.

نكته قابل توجه در بازنگری كمیسیون تلفیق، اضافه كردن «نهادهای عمومی غیردولتی» به نهادهایی است كه براساس بند «ب» تبصره 4 لایحه، صندوق توسعه ملی می‌تواند به آنها تسهیلات ارزی برای سرمایه‌گذاری در طرح‌های بالادستی نفت و گاز اعطا كند. پیش از این در لایحه اولیه، فقط «سرمایه‌گذاران بخش‌های خصوصی یا تعاونی» مجاز به دریافت این تسهیلات برشمرده شده بودند. مجوز جدید، به برخی از نهادهای عمومی غیردولتی كه فعالیت آنها در اقتصاد همواره مورد انتقاد دولت، بخش خصوصی و كارشناسان قرار گرفته، اجازه می‌دهد فعالیت خود را در صنعت نفت توسعه دهند. گزارش كمیسیون تلفیق به تبصره 4 لایحه بودجه یك بند الحاقی نیز اضافه كرده است كه صندوق توسعه ملی را ملزم می‌كند در سال جاری، مبلغ 400 میلیون دلار به‌صورت تسهیلات در اختیار بانك كشاورزی صرفا برای طرح‌های آبیاری تحت فشار به بخش‌های خصوصی و تعاونی پرداخت كند.

تعیین سقف برای اوراق تسویه خزانه 

بازنگری‌های كمیسیون تلفیق، مفاد تبصره 5 بودجه كه به انتشار 10 هزار میلیارد تومان اوراق مشاركت از سوی شركت‌های وابسته و تابعه هشت وزارتخانه و سازمان انرژی اتمی، 5 هزار میلیارد تومان اوراق مشاركت ریالی از سوی دولت و 7 هزار میلیارد تومان اوراق مشاركت از سوی شهرداری‌ها می‌پردازد، بدون تغییر گذاشته است. همچنین انتشار اسناد خزانه اسلامی به مبلغ 5/ 7 هزار میلیارد تومان از سوی دولت در بازنگری كمیسیون تلفیق نیز همچنان برقرار است. با این حال گزارش كمیسیون تلفیق، برای انتشار «اوراق تسویه خزانه» كه قرار است از سوی دولت برای تسویه بدهی‌های دولت به اشخاص حقیقی و حقوقی با مطالبات دولت از اشخاص مزبور، سقفی به میزان 5/ 12 هزار میلیارد تومان را تعیین كرده است. در بند الحاقی نخست این تبصره نیز، سقف یك هزار میلیارد تومانی برای انتشار اوراق خزانه اسلامی (با هدف تنظیم استمرار جریان پرداخت‌های دولت) تعیین شده است.

پول برق برای صداوسیما؟ 

یكی از نكات قابل بحث در اصلاحیات كمیسیون تلفیق كه البته موارد مشابه آن در گذشته نیز به كرات وجود داشته است، تخصیص محل هزینه‌كرد جدیدی به بند «هـ» تبصره 6 بودجه است. این بند پیش از این وزارت نیرو را موظف می‌كرد مبلغ 3 تومان «اضافی» روی هر كیلووات ساعت برق مصرفی، اخذ كرده و حداكثر تا سقف 700 میلیارد تومان را «صرفا بابت حمایت از توسعه و نگهداری شبكه‌های برق روستایی و تولید برق تجدیدپذیر و پاك» هزینه كند. این در حالی است كه در بازنگری‌های كمیسیون تلفیق، وزارت نیرو موظف شده فقط تا سقف 400 میلیارد تومان را به موارد گفته شده اختصاص دهد و 300 میلیارد تومان دیگر را در اختیار «سازمان صدا و سیما» (جهت نگهداری و به‌روزرسانی دستگاه‌های رادیویی و تلویزیونی با اولویت مناطق محروم و كمترتوسعه‌یافته) قرار دهد. امری كه در خصوص عادلانه و كارآ بودن آن، بحث‌های بسیاری را می‌توان مطرح كرد.

همچنین در بند الحاقی تبصره 7 لایحه بودجه، مقرر شده است كه از ابتدای سال 1395 به قیمت هر نخ سیگار وارداتی مبلغ 40 تومان، هر نخ سیگار تولید مشترك مبلغ 30 تومان و هر نخ سیگار تولید داخل مبلغ 20 تومان به عنوان «عوارض» اضافه شود. به این ترتیب به جز سیگارهای قاچاق، انتظار می‌رود به قیمت هر بسته (20 نخی) سیگار وارداتی مبلغ 800 تومان، سیگار تولید مشترك مبلغ 600 تومان و سیگار تولید داخل مبلغ 400 تومان اضافه شود. در بند الحاقی سوم تبصره 9 بودجه نیز، دولت مكلف شده كه مقدمات تحصیل رایگان دانشجویان مشمول كمیته امداد را در دانشگاه‌ها و مراكز آموزش عالی و موسسات پژوهشی كشور فراهم كند.

میزان غیبت لازم برای خرید سربازی 

در بازنگری كمیسیون تلفیق، میزان غیبت لازم مشمولان خدمت وظیفه عمومی دوباره به میزان سال گذشته یعنی 8 سال تغییر یافته است. این در حالی است كه در متن اولیه لایحه بودجه، مدت زمان 5 سال تعیین شده بود. این در حالی است كه بازنگری‌های كمیسیون تلفیق، سقف 3 هزار میلیارد تومانی در نظر گرفته شده از این محل درآمدی برای اختصاص به «تقویت بنیه دفاعی نیروهای مسلح»‌ را به 5/ 3 هزار میلیارد تومان افزایش داده است. براساس گزارش، مبلغ جریمه مشمولان بدون تغییر مانده و به ترتیب برای زیردیپلم 10، دیپلم 15، فوق دیپلم 20، لیسانس 25، فوق لیسانس 30، دكترای غیرپزشكی 35، دكترای پزشكی 40 و پزشكان متخصص و بالاتر 50 میلیون تومان تعیین شده است. به ازای هر سال غیبت بیشتر، 10 درصد به جریمه اضافه شده و به ازای متاهل بودن و داشتن هر فرزند، به میزان 5 درصد از جریمه كسر می‌شود.

 

Author: persian / Date: 2017-10-26
0 374

Please comment on this post

تجارت امن و پایدار
حس خوب یک اعتماد