توضیحات مدیركل گمرك  بندرعباس درخصوص مشكل ترخیص خودرو
توضیحات مدیركل گمرك بندرعباس درخصوص مشكل ترخیص خودرو

خانه توضیحات مدیركل گمرك بندرعباس درخصوص مشكل ترخیص خودرو

توضیحات مدیركل گمرك بندرعباس درخصوص مشكل ترخیص خودرو

مدیركل گمرك شهید باهنر بندرعباس در واكنش به مشكل ترخیص خودرو طی روزهای اخیر گفت: این روزها شاهد اعتراض برخی واردكنندگان خودرو به انحصار طلبی در واردات خودرو و مشكلات مربوط به اظهار به دلیل اجباری شدن ثبت كد شناسایی خودرو (VIN)جهت ثبت سفارش خودرو توسط سازمان توسعه تجارت هستیم كه توضیحاتی جهت شفاف‌سازی افكار عمومی ضروری است.

رضایی افزود: درخصوص واردات خودرو با توجه به اینكه طی روزهای اخیر واردات خودرو انحصاری شده و باید آنهایی كه نمایندگی دارند مجوز ثبت سفارش به افراد حقیقی و حقوقی كه نمایندگی ندارند بدهند، نكاتی قابل توجه است.

نكته اول اینكه برخی واردكنندگان با وجود اینكه مجوز از نمایندگی‌های مجاز هم داشتند، اما در سامانه جامع امور گمركی ثبت سفارش آنها كامل (نوع كالا) دیده نمی‌شود كه این مشكل مربوط به وزارت صنعت، معدن و تجارت می‌باشد. با این وجود و با در نظر گرفتن روزهای پایانی سال با اخذ تعهد و قطع مرور زمان ترخیص خودروهای وارداتی از گمرك صورت گرفته است.

رضایی افزود: در برخی موارد برای ترخیص خودروهای وارداتی با وجود مشكل در سیستم ثبتارش شاهد هستیم كه واردكنندگان مجوز ثبت سفارش هم اخذ كرده‌اند، اما به دلیل عدم بارگذاری مجوز ثبت سفارش در سامانه جامع امور گمركی توسط سیستم ثبتارش و عدم رؤیت كامل آن توسط صاحبان كالا، اظهاركنندگان نمی‌توانند خودروهای وارداتی را اظهار كنند كه این هم مربوط به سامانه گمرك نمی‌باشد.مدیركل گمرك شهید باهنر بندرعباس ادامه داد: با وجود این مشكلات گمرك ایران راهكارهایی را در نظر گرفته كه صاحبان كالا بتوانند كالا را اظهار و نسبت به اخذ كوتاژ اقدام نموده و مراحل ترخیص را طی نمایند.

این گزارش حاكی است همچنین برخی از نمایندگی‌های خودروهای خارجی اقدام به پیش فروش خودرو كرده و با سررسید زمان تحویل به دلیل ناتوانی در پرداخت حقوق و عوارض گمركی امكان ترخیص این خودروها را ندارند و سعی می‌كنند با مطرح كردن مشكل در ترخیص بدقولی‌ها و مشكلات مالی خود را اینگونه توجیه نمایند.

Author: persian / Date: 2017-10-26
0 225

Please comment on this post

تجارت امن و پایدار
حس خوب یک اعتماد