درخواست فولاد صادراتی ایران توسط تایلند، امارات و تایوان
درخواست فولاد صادراتی ایران توسط تایلند، امارات و تایوان

خانه درخواست فولاد صادراتی ایران توسط تایلند، امارات و تایوان

whatsapp: 09018317541 02142326

درخواست فولاد صادراتی ایران توسط تایلند، امارات و تایوان

تایلند، امارات و تایوان 39 درصد فولاد صادراتی ایران را جذب كردند . در سال گذشته امارات، تایلند و تایوان اصلی ترین بازارهای صادراتی برای محصولات فولادی ایران بودند. این كشورها 39درصد از كل فولاد صادراتی ایران را جذب می كردند.

خریداران فولاد ایران

  فولاد یكی از صنایع كلیدی است و علاوه بر تقاضای داخلی، صادرات فولاد هم اهمیت زیادی برای اقتصاد كشور دارد. طبق گزارش منتشر شده توسط اتحادیه بین المللی آهن و فولاد در سال جاری میلادی تقاضای فولاد در ایران 4.9 درصد نسبت به سال قبل رشد خواهد كرد و به 20.04 میلیون تن می رسد. این در حالیست كه تقاضای فولاد در سال 2018 میلادی با 6 درصد افزایش نسبت به سال قبل از مرز 21.55 میلیون تن خواهد گذشت. اما در این سالها نرخ رشد تولید بیش از نرخ رشد تقاضا خواهد بود و به همین دلیل نیاز به شناسایی بازارهایی برای صادرات محصولات فولادی ضروری است. در سال گذشته میلادی ایران 3.74 میلیون تن فراورده های فولادی نیمه اماده و 1.79 میلیون تن فولاد اماده به بازار جهانی صادر كرد كه در قایسه با سال 2015 میلادی به ترتیب 108 درصد و 16 درصد رشد داشت.حال سوال اصلی اینجاست كه كدام كشورها بیشترین حجم از فولاد تولیدی ایران را وارد كردند و كدام كشورها بالاترین پتانسیل برای جذب بیشترین سهم از فولاد صادراتی ایران را دارند؟

بزرگترین بازارهای صادراتی فولاد ایران كدام كشورها هستند؟

طبق گزارش های رسمی ایران در سال گذشته امارات متحده عربی، تایوان و تایلند از بزرگترین واردكنندگان فولاد و فراورده های فولادی ایران بودند. در این سال تایلند 16 درصد از مجموع فولاد صارداتی ایران را جذب كرد در حالیكه سهم امارات برابر با 12 درصد و سهم تایوان برابر با 11 درصد از كل صادرات فولاد و فراورده های فولادی بود.

در سال گذشته ایران به 37 كشور دنیا فولاد صادر كرده است ولی سه كشور تایوان و امارات و تایلند در مجموع 39 درصد از كل صاردات ایران را جذب كرده اند و به همین دلیل است كه وضعیت اقتصادی این كشورها و میزان تقاضا در این كشورها تاثیر زیادی روی درآمد صادراتی ایران دارد. در شرایطی كه ایران در صدد توسعه صنعت فولاد خود است، نیاز زیادی به توسعه بازارهای بین المللی دارد و قوانین مرتبط با صنعت فولاد ساز ایرانی باید متناسب با استانداردهای جهانی وضع كند. حضور بیش ازحد دولت و منابع مالی دولتی در صنعت فولاد سازی باعث می شود تا قدرت رقابت محصولات این صنعت در بازارهای جهانی افزایش یابد و فضای آزاد تجاری و فضای باز رقابتی در عرصه بین المللی از بین برود. به همین دلیل سیاست گذاری دولتی باید به گونه ای باشد كه موانع تجاری و اقتصادی را به همراه نیاورد.موانعی از قبیل وضع تعرفه های تجاری و تعرفه های وارداتی كه در سال های اخیر امریكا علیه محصولات چینی وضع كرد و در مورد وضع این تعرفه ها علیه محصولات صادراتی ایران به اتحادیه اروپا هم مطالبی بیان شده بود ولی در نهایت تصمیم بر این شد كه فعلا این سیاست برای محصولات ایران اجرا نشود.

افزایش تولید فولاد چگونه میسر است؟

برای اینكه ایران بتواند ظرفیت تولید فولاد را افزایش دهد نیاز به سنگ آهن بیشتر و حمایت های دولتی و جذب سرمایه های خارجی دارد. آمار نشان می دهد طی 4 سال گذشته تولید كنسانتره سنگ آهن در ایران 54 درصد رشد كرد و به 44.35 میلیون تن رسید این در حالیست كه نرخ رشد تولید فولاد در این 4 سال برابر با 30 دردص بوده است و ایران 31.36 میلیون تن فولاد در سال تولیدی گذشته وارد بازار كرد. با توجه به این آمار می توان گفت كه ایران از 71 درصد ظرفیت تولید خود استفاده كرده است كه پایین تر از سال قبل است. در بازه چهار ساله مورد بررسی ظرفیت تولید پلت در ایران با 45 درصد افزایش به 32 میلیون تن رسید. در حالی كه حجم تولید با 23 درصد افزایش در سطح 25.62 میلیون تن ثابت شد. در سال گذشته ایران از 80 درصد ظرفیت تولید پلت استفاده كرده است.

Author: persian / Date: 2017-10-26
0 351

Please comment on this post

تجارت امن و پایدار با گروه بازرگانی پرشین تجارت دوان
حس خوب یک اعتماد