رونمایی رسمی از تازه‌ترین قابلیت‌های سامانه جامع گمركی وپنجره واحد تجارت فرامرزی
رونمایی رسمی از تازه‌ترین قابلیت‌های سامانه جامع گمركی وپنجره واحد تجارت فرامرزی

خانه رونمایی رسمی از تازه‌ترین قابلیت‌های سامانه جامع گمركی وپنجره واحد تجارت فرامرزی

رونمایی رسمی از تازه‌ترین قابلیت‌های سامانه جامع گمركی وپنجره واحد تجارت فرامرزی

رونمایی رسمی از تازه‌ترین قابلیت‌های سامانه جامع گمركی وپنجره واحد تجارت فرامرزی ، تازه‌ترین قابلیت‌های سامانه جامع امور گمركی و پنجره واحد تجارت فرامرزی با حضور وزیر امور اقتصادی و دارایی، معاونین و مشاورین ایشان رسماً رونمایی شد.

به گزارش روابط عمومی گمرك ایران، قابلیت‌های جدید سامانه جامع گمركی و پنجره واحد تجارت فرامرزی كه به دست توانمند دانش‌پژوهان داخلی و با مشاركت كارشناسان دفتر فن‌آوری اطلاعات و ارتباطات گمرك ایران اجرایی شده است در راستای تكمیل گمرك الكترونیك و تكمیل روند هوشمندسازی فرآیند انجام تشریفات گمركی پیاده‌سازی و اجرایی شده است.

قابلیت سامانه جامع گمركی

تازه‌ترین قابلیت‌های سامانه جامع گمركی و پنجره واحد تجارت فرامرزی بدین شرح است:

اتصال الكترونیكی بارنامه به سامانه جامع گمركی

تله‌های الكترونیكی گمرك برای مبارزه با قاچاق كالا با اتصال الكترونیكی بارنامه به سامانه جامع امور گمركی تكمیل و تبادل الكترونیكی اطلاعات میان انبارهای سازمان بنادر و گمرك آغاز شد.

براساس این برنامه در گام اول و در منطقه ویژه شهید رجایی قبض انبار الكترونیك انبارهای طرف قرارداد با سازمان بنادر و دریانوردی از طریق سامانه جامع گمركی و پنجره واحد تجارت فرامرزی به بارنامه متصل شده و با فراهم شدن این امكان، خروج كانتینرهای موضوع بارنامه‌های اظهاری به گمرك بعد از صدور پروانه‌های الكترونیكی از محوطه‌های بندری و انبارهای طرف قرارداد با سازمان بنادر و دریانوردی امكان‌پذیر خواهد بود. دریافت الكترونیكی این اطلاعات در راستای پوشاندن خلاء موجود و با توجه به مدل تبادل داده سازمان جهانی گمرك برمبنای دریافت اطلاعات بارنامه‌ها از مبدأ انجام می‌شود و با اجرایی شدن این برنامه، تله‌های الكترونیكی گمرك برای مبارزه با قاچاق كالا تكمیل خواهد شد.

برنامه اصلی گمرك دسترسی به مانیفست بار كشتی‌ها و یا اصطلاحاً كریرها در زمان تخلیه بار و صدور تالی بوده و این موضوع  اجرایی شده است.

مانیفست كشتی فهرست كل كالاهای موجود در كشتی است كه در اختیار ناخدای هر كشتی بوده و در زمان تخلیه از روی مانیفست كشتی، اصطلاحاً تالی تخلیه صادر می‌شود و سپس به چندین بارنامه و هر بارنامه به نام یك شخص تقسیم می‌گردد. بنابر اعلام گمرك اطلاعات مانیفست كشتی، اطلاعات قابل اتكایی هستند و در صورت ورود اطلاعات براساس تالی تخلیه در بنادر، زنجیره داده‌ها در سامانه جامع گمركی تكمیل و كلیه اطلاعات ورودی برمبنای مانیفست الكترونیكی، بارنامه، قبض انبار، اظهارنامه و بیجك انبارها تقاطع‌گیری می‌شود و عملاً امكان تخلف از بین می‌رود.

پروژه درب خروج هوشمند

این پروژه بخش دیگری از برنامه گمرك الكترونیكی است كه اجرایی شدن آن حتی اجازه ورود و خروج بار از گمركات به روش الكترونیكی انجام خواهد شد.

با اجرایی شدن این پروژه، تشریفات گمركی كالا در سامانه جامع گمركی و پنجره واحد تجارت فرامرزی انجام و بعد از اتمام تشریفات ترخیص كالا، اطلاعات وارد شده در سامانه جامع گمركی به راهبندهای هوشمند در درب خروج گمركات منتقل و فقط پس از تأیید سامانه از طریق سیستم پلاك خوان الكترونیكی اجازه خروج كامیون داده می‌شود و با این كار عملاً راهبندهای هوشمند دستور را از پلاك‌خوان‌ها می‌گیرند.

با توجه به اینكه پلاك و مشخصات كامیون‌ها برای بارگیری در سامانه جامع گمركی ثبت می‌شود، با نصب و راه‌اندازی سیستم راهبند و پلاك خوان، كلیه اطلاعات بار با كامیون بارگیری شده به صورت خودكار تطبیق و به صورت كاملاً هوشمند اجازه خروج به كامیون‌های بارگیری شده داده می‌شود. با این روش از ورود و خروج كانتینرها و كالاهای غیرمجاز به صورت خودكار ممانعت به‌عمل می‌آید، ضمن اینكه اطلاعات ورود و خروج كامیون‌ها و درب خروج به صورت آنلاین به مركز منتقل و رصد عملیات گمركی آسان‌تر شده و نظارت دفاتر ستادی بر عملكرد گمركات اجرایی راحت‌تر صورت می‌گیرد.

این پروژه به طور كامل توسط اداره كل توسعه و تجهیز گمرك ،كاشناسان دفتر فن آوری اطلاعات گمرك و دانش‌پژوهان پژوهشكده سامانه‌های هوشمند دانشگاه تهران طراحی و اجرایی و راه اندازی شده است.

راه‌اندازی بزرگ‌ترین بانك اطلاعات تجارت خارجی كشور بانك اطلاعات تجارت خارجی كشور یكی از ارزشمندترین دستاوردهای گمرك الكترونیك به‌شمار می‌رود. این بانك اطلاعاتی كلیه اطلاعات مربوط به “سامانه جامع گمركی” را به‌طور اتوماتیك دریافت و در مركز داده خود تجمیع و پردازش می‌كند. این اطلاعات شامل اظهارنامه‌ها، پروانه‌های واردات، صادرات و ترانزیت، بیجك‌ها و اطلاعات پروانه‌های عبوری است.

بررسی سوابق عملكرد واردكنندگان، صادركنندگان و همچنین شركت‌های حمل‌ونقل به‌صورت هوشمند به تفكیك وزن، ارزش، نوع كالا و تخلفات احتمالی از مهم‌ترین قابلیت‌های این بانك اطلاعاتی به‌شمار می‌رود.

این بانك اطلاعاتی كه با هدف شفاف‌سازی فعالیت‌ها در حوزه تجارت خارجی راه‌اندازی شده است این امكان را به گمرك می‌دهد تا به‌صورت لحظه‌ای فعالیت واردكنندگان به تفكیك كالای وارداتی، نوع ارز، تعداد دفعات واردات، نوع معامله و محل انجام معامله را به سال، ماه، هفته، روز و به ساعت رصد نماید و همچنین چگونگی انتقال مالكیت كالا، نوع وكالت و تعداد افرادی كه اشخاص حقیقی و حقوقی وكالت داده‌اند را گزارش كند. یكی از مهم‌ترین قابلیت‌های این بانك اطلاعاتی گزارش لحظه‌ای و هوشمند از بزرگ‌ترین واردكنندگان كشور است به گونه‌ای كه مشخص می‌شود افراد و شركت‌های فعال در امر تجارت خارجی در فواصل زمانی مشخص و به لحظه چه میزان فعالیت و چه نوع كالاهایی را به كشور وارد كرده‌اند. از دیگر امكانات این بانك اطلاعاتی گزارش دقیق از میزان واردات كالاهای اساسی به كشور است و به‌صورت منظم و لحظه‌ای اعلام می‌كند كه حجم واردات كالاهای اساسی به كشور در فواصل زمانی مشخص چقدر بوده و آیا نیازی به واردات بیشتر هست یا خیر؟

پیش از این اطلاعات و عملكرد واردكنندگان و صادركنندگان به‌صورت گمرك به گمرك جمع‌آوری و در ستاد مركزی گمرك ایران تجمیع می‌شد و در صورت نیاز پرونده واردكنندگان به‌صورت دسته‌جمعی جهت بررسی به ستاد مركزی گمرك ایران ارسال می‌گردید و امكان رصد لحظه‌ای و هوشمند فعالیت‌های واردكنندگان و صادركنندگان وجود نداشت.

دریافت گواهی بازرسی از طریق سامانه جامع امور گمركی

گمرك ایران اقدام به دریافت گواهی‌های بازرسی اظهارنامه‌های بانكی از طریق اظهارنامه‌های بانكی برای تسریع و تسهیل عملیات گمركی كرده است.

بر این اساس گواهی بازرسی كلیه اظهارنامه‌های بانكی می‌بایست توسط شركت‌های بازرسی مربوطه تأیید شود و صاحبان كالا یا نمایندگان قانونی آنها باید قبل از تنظیم اظهارنامه، نسبت به ارسال اطلاعات گواهی بازرسی به شركت بازرسی مربوطه و دریافت تأییدیه آن اقدام نمایند تا امكان تنظیم اظهارنامه برایشان فراهم شود.

بدیهی است با اجرایی شدن این برنامه گمرك می‌تواند با اتصال به منشأ اطلاعات در اسرع‌وقت نسبت به صدور پروانه اقدام و از توقف كالاهایی كه اظهارنامه بانكی دارند در مبادی ورودی جلوگیری نماید.

آغاز تبادل الكترونیكی اطلاعات میان سازمان بنادر و گمرك

گمرك ایران و سازمان بنادر و دریانوردی تبادل الكترونیكی اطلاعات با محوریت سامانه جامع امور گمركی و پنجره واحد تجارت فرامرزی را گردند.

با آغاز این تبادل الكترونیكی اطلاعات  گمرك ایران به اطلاعات “تالی تخلیه و مانیفست بنادر” در بستر الكترونیكی دسترسی پیدا كرد و از این پس تنها اظهارنامه صاحبان كالا برای گمرك ملاك عمل نخواهد بود. بدین ترتیب گمرك اطلاعات قابل اتكایی از كالاهای موجود در محوطه‌ها و انبارهای بنادر و دریانوردی از طریق تبادل الكترونیكی مجموع بارنامه‌های موجود در كشتی (مانیفست كشتی) و تالی بندر به دست می‌آورد كه این امر گام بزرگی در جهت مبارزه با قاچاق كالا خواهد بود.

 سازمان بنادر و دریانوردی نسبت به ارائه اطلاعات تأییدیه و قبض انبارهای صادره به صورت الكترونیكی به گمرك ایران اقدام می‌نماید و نحوه ارائه اطلاعات به صورتی خواهد بود كه فرآیند كلیه تغییرات قبلی در قبض انبارهای قابل معامله مشخص ‌باشد.

همچنین در پروانه الكترونیكی گمرك با درج آخرین اطلاعات و شماره قبض انبارهای صادره توسط سازمان بنادر صادر می‌نماید.

صدور بیجك خروجی كالا و كانتینر از سوی سازمان بنادر و دریانوردی در سامانه خود و براساس اطلاعات پروانه گمركی كه منطبق بر اطلاعات آخرین قبض انبارهای صادره از سوی سازمان بنادر و دریانوردی است انجام می‌پذیرد.

سامانه مانیتورینگ كالاهای ترانزیتی

مانیتورینگ كالاهای عبوری داخلی و خارجی با استفاده از سامانه مدیریت اطلاعات (MIS) سامانه جامع گمركی اجرایی شد.

دفتر نظارت بر ترانزیت گمرك ایران با بهره‌گیری از سامانه هوشمند مدیریت اطلاعات (MIS) اقدام به مانیتورینگ كامیون‌ها و كالاهای عبوری اعم از داخلی و خارجی نموده است.

براساس این گزارش سامانه هوشمند مدیریت اطلاعات (MIS) كلیه اطلاعات مربوط به كالاهای عبوری داخلی و خارجی را به طور اتوماتیك دریافت و به منظور نظارت و كنترل الكترونیكی در مركز داده جمع‌آوری می‌كند.

این اطلاعات شامل اظهارنامه‌های ترانزیتی است و گزارش‌های منظمی درباره اطلاعات پروانه‌های عبوری و سایر اطلاعات مربوط به سوابق و عملكرد كاربران و شركت‌های حمل‌ونقل را جهت استفاده و نظارت هوشمند بر عملكرد شركت‌های حمل‌ونقل در بخش ترانزیت در اختیار حوزه‌های نظارتی قرار می‌دهد.

راه‌اندازی سامانه پیشخوان خدمات الكترونیكی

فرآیند رسیدگی به شكایات و اعتراضات ذی‌‌نفعان در سامانه جامع امور گمركی با طراحی سامانه پیشخوان خدمات الكترونیك گمرك، الكترونیكی شد.

گمرك جمهوری اسلامی  ایران با راه اندازی و استقرار سامانه جامع امور گمركی و پنجره واحد تجارت فرامرزی و تغییر شیوه عملیات گمركی از روش دستی به دیجیتالی در رویه‌های واردات، صادرات و ترانزیت و تبادل الكترونیكی داده‌ها با سازمان‌های صادركننده مجوزهای قانونی و همچنین اجرای طرح كارشناسی متمركز با هدف استفاده كامل از ظرفیت نیروی كارشناسی گمركات كشور، موجبات افزایش شفافیت در مراحل ترخیص كالا، كاهش ایستگاه‌های كاری، كاهش زمان و هزینه ترخیص كالا و تسهیل و تسریع در تجارت خارجی را فراهم كرده است.

در همین راستا به منظور كنترل و رصد كلیه فرآیندهای الكترونیكی تشریفات گمركی كلیه صاحبان كالا و نمایندگان قانونی آنها سامانه پیشخوان خدمات الكترونیك گمرك طراحی و راه‌اندازی شده كه صاحبان كالا می‌توانند در هر مرحله از عملیات گمركی، از طریق آدرس اینترنتی http:// club.irica.co نسبت به ثبت اعتراضات و شكایات خود در ارتباط با نحوه ارائه خدمات اقدام تا مورد رسیدگی قرار گیرد.

الكترونیكی شدن نظارت‌ها در گمرك

بازبینی اكنون با الكترونیكی شدن در شرایط بهتری انجام می‌شود و مدت زمان انجام كار كوتاه‌تر شده و مسئولان بازبینی می‌توانند به صورت آنلاین روند كار را بررسی كرده و از نحوه كار مطلع شوند.

 روال كار در بخش بازبینی و حسابرسی پس از ترخیص اكنون با سنوات قبل تفاوت‌های زیادی و از حالت دستی به الكترونیكی تبدیل شده است.

كیف پول الكترونیكی

این اقدام به دنبال اجرای پنجره واحد تجارت فرامرزی و سامانه جامع گمركی و در جهت سرعت بخشیدن به عملیات گمركی صورت گرفته است و از آنجا كه در ازای خدماتی مانند توزیع، انبارداری، تخلیه و بارگیری براساس قوانین و دستورالعمل‌های مربوطه می‌بایست مبلغی پرداخت گردد، سامانه جامع امور گمركی با راه‌اندازی كیف پول الكترونیكی متصل به كارت‌های هوشمند باعث گردیده است كه صادركننده نیازی به پرداخت مبالغ مالی خدمات نداشتند و سامانه به‌صورت هوشمند از كیف پول الكترونیك آن برداشت می‌نماید.

این موضوع علاوه بر ایجاد كنترل‌های دقیق و جلوگیری از تخلف موجب افزایش سرعت شده و عدم نیاز به حسابداری‌های پیچیده را میسر می‌سازد.

Author: persian / Date: 2017-10-26
0 270

Please comment on this post

تجارت امن و پایدار
حس خوب یک اعتماد