صادرات 13 تن زعفران فله‌ای به اسپانیا
صادرات 13 تن زعفران فله‌ای به اسپانیا

خانه صادرات 13 تن زعفران فله‌ای به اسپانیا

صادرات 13 تن زعفران فله‌ای به اسپانیا

آمارها از وضعیت صادرات زعفران با گذشت نیمی از سال نشان می‌دهد كه اگر چه صادرات زعفران در بسته‌بندی‌های 30 گرمی آماده خرده‌فروشی كاهش پیدا كرده، صادرات زعفران در حجم عمده به مقدار بیشتری افزایش یافته است و در این بین اسپانیا در بین دیگر رقبا بزرگترین خریدار زعفران فله‌ای از ایران است.

به گزارش خبرنگار ایسنا، آمارهای گمرك از صادرات غیرنفتی ایران طی شش ماه نخست امسال نشان می‌دهد كه اگرچه صادرات زعفران در حجم عمده یعنی در بسته‌بندی بیش از سی گرمی افزایشی 60 درصدی را به لحاظ وزنی تجربه كرده، در مقابل صدور زعفران در بسته‌بندی‌ها كوچك آماده خرده‌فروشی به بیش از 30 درصد كاهش یافته است.

در حالیكه ایران یكی از بزرگترین تولیدكننده و صادركنندگان زعفران به حساب می‌آید و نزدیك به 35 كشور جهان خریدار این محصول هستند، در نیمه اول امسال فروش زعفران به طور كلی برای كشور 78 میلیون دلار ارزآوری داشته است.

آمارها نشان می‌دهد كه به تفكیك فروش زعفران در حجم عمده كمتر از 36 میلیون دلار و در بسته‌بندی های آماده خرده‌فروشی كمتر از 42 میلیون دلار ارزش داشته است، این در حالی است كه قیمت زعفران عمده در سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته حدود 200 دلار و قیمت زعفران در بسته‌بندی‌های 30 گرمی حدود 20 دلار افزایش یافته است.

همچنین مقایسه آماری بین میزان صادرات زعفران طی نیمه نخست امسال با مدت مشابه سال گذشته نشان می‌دهد كه میزان صادرات زعفران درحجم بیش از سی گرمی به لحاظ وزنی بیش از 60 درصد و به لحاظ ارزشی 85 درصد افزایش داشته است.

این درحالی است كه در همین مقایسه صادرات زعفران در بسته بندی‌های 10 تا 30 گرمی به لحاظ وزنی و ارزشی بیش از 30 درصد كاهش را نشان می‌دهد.

 

اسپانیا بزرگترین مشتری زعفران ایران

 

پاكستان، چین، ژاپن، آرژانتین، آلمان، اسپانیا، استرالیا، افغانستان، امارات متحده عربی، انگلستان، ایالات متحده آمریكا، ایتالیا، بحرین، بلژیك، تایلند، تایوان، تركیه، سنگاپور، سوئد، سوئیس، عربستان سعودی، عمان، فرانسه، قطر، كانادا، كویت، لهستان، مالزی، مجارستان، موریس، هلند، هنگ كنگ، هند، آفریقای جنوبی و یونان از جمله مشتریان زعفران از ایران هستند.

اسپانیا در این بین با خرید 13 تن زعفران در بسته‌بندی بیش از 30 گرم بزرگترین خریدار زعفران فله‌ای ایران به حساب می‌آید، پس از آن با فاصله زیاد امارات، افغانستان، چین و ایتالیا قرار دارند.

اما در بین خریداران زعفران‌های بسته‌بندی شده، امارات با خرید بیش از 18 تن زعفران آماده خرده‌فروشی بزرگترین مشتری به حساب می‌آید و پس از آن با فاصله زیاد چین و عربستان قرار میگیرند كه طی 6 ماه گذشته هركدام 4 تن زعفران آماده خرده فروشی از ایران خریده‌اند.

 

Author: persian / Date: 2017-10-26
0 383

Please comment on this post

تجارت امن و پایدار
حس خوب یک اعتماد