قیمت‌ خودروهای وارداتی افزایش نمی‌یابد
قیمت‌ خودروهای وارداتی افزایش نمی‌یابد

خانه قیمت‌ خودروهای وارداتی افزایش نمی‌یابد

قیمت‌ خودروهای وارداتی افزایش نمی‌یابد

معاون وزیر صنعت در نشست خبری : معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به اینكه توقف ثبت سفارش برخی واردكنندگان تأثیری بر قیمت خودرو نمی‌گذارد، گفت: بیش از 40 برند خودرو در ایران نمایندگی دارند.

 به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری دانشجو، یدالله صادقی در نشستی خبری در خصوص عدم صدور مجوز برای واردكنندگان خودرو كه فاقد نمایندگی رسمی از شركت مادر هستند، گفت: دولت دستورالعملی را در خصوص ساماندهی بازار ارز صادر كرد كه در بند 6 این دستورالعمل، وزارت صنعت مكلف شده كه كالاهای سرمایه‌ای و بادوام از جمله خودرو مستلزم این هستند تا سیستم خدمات پس از فروش داشته و نمایندگی باشند.

عدم افزایش قیمت خودرو وارداتی

وی افزود: این موضوع همچنین شامل ماده 4 قانون حمایت مصرف‌كنندگان و تولیدكنندگان  است كه تمامی عرضه‌كنندگان كالاهای سرمایه‌ای از جمله خودرو و لوازم خانگی، مكلف هستند تا خدمات پس از فروش داشته باشند.معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به اینكه از سال‌ها پیش در مركز امور اصناف و بازرگانان، اشخاصی كه نمایندگی كالاهای سرمایه‌ای و بادوام می‌گیرند، باید در این مركز به ثبت برسانند تا ما خدمات پس از فروش آنها را كنترل كنیم، اظهار داشت: در شرایط فنی، واردكنندگان صاحب نمایندگی باید، مدل‌ها و كالاهایی را به كشور بیاورند كه نمایندگی آنها را در كشور داشته باشیم و اگر نمی‌توانند خدمات پس از فروش را تأمین كنند، با پرداخت مبلغی به نمایندگی‌ها، این كار برای آنها انجام می‌شد.

صادقی با تأكید بر اینكه نمایندگی‌های خودرو در حال حاضر ظرفیت تأمین بازار را دارند، گفت: بیش از 40 نشان تجاری برند در زمینه خودرو داریم كه اینها از كشورهای اصلی نمایندگی گرفته‌اند و در حال حاضر برندهای بسیار معتبری از كشورهای اروپایی و آسیایی در كشور نمایندگی دارند. وی با بیان اینكه پیش‌بینی ما این نیست كه با محدودیت در واردات خودرو، تأثیری در قیمت این كالا ایجاد شود، گفت: ما معتقدیم افزایش رقابت میان برندهای موجود برای كنترل قیمت و ارتقای خدمات پس از فروش، بسیار مناسب است؛ البته تغییراتی كه در نرخ ارز و یا سایر موارد مرتبط با نرخ خودرو ایجاد می‌شود، ممكن است در بازار تأثیر بگذارد؛ اما دستور وزارت صنعت مبنی بر توقف واردات از سوی اشخاص بدون مجوز نمایندگی، تأثیری در بازار ندارد.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در خصوص اینكه برخی از نمایندگی‌های موجود در ایران در سایت اصلی برند به ثبت نرسیده است، گفت: ملاك ما این نیست كه یك شركت باید در سایت برند اصلی ثبت شده باشد؛ بلكه ما مستنداتی را از نمایندگی‌ها دریافت می‌كنیم كه به تائید شركت اصلی و نمایندگان اتاق بازرگانی در مبدأ رسیده باشد.

رئیس مركز امور اصناف و بازرگانی وزارت صمت با اعلام اینكه البته برخی از نمایندگی‌ها نتوانستند دوباره گواهی خود را تمدید كنند، گفت: ما نیز اجازه ثبت سفارش مجدد را به آنها نداده‌ایم؛ اما این شركت‌ها از قبل در ثبت‌سفارش بوده و واردات چندین خودرو را به ثبت رسانده‌اند؛ بنابراین فعلاً اجازه واردات خودروهای قبلی را دارند.

وی در خصوص اجرای شناسه كالاها در گروه‌های «الف»، «ب» و «ج» گفت: نحوه استفاده از شناسه كالا مشخص شده است و در بازده زمانی تا 25 بهمن، شناسه كالاها در گروه «الف»، «ب» و «ج» راه‌اندازی می‌شود. در گروه «الف» برخی كالاها مانند سیگار و موبایل به اتمام رسیده و در مرحله رفع اشكالات است.

صادقی ادامه داد: در زمینه موبایل هر تكلیفی بوده است در بخش تجاری مانند طراحی سامانه و تدوین فرآیندهای اجرایی مربوط به عملیات رجیسترینگ موبایل انجام شده است.وی با بیان اینكه به تازگی هم نامه‌ای از سوی وزارت صنعت به دولت و ستاد مبارزه با قاچاق كالا و ارز ارسال شده است، گفت: در این نامه عنوان شده كه این وزارتخانه آمادگی كامل را برای اجرای رجیستری كردن موبایل در كشور دارد و همكاران ما در وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات باید آمادگی خود را اعلام كنند.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در خصوص ساماندهی شبكه‌های توزیع در كشور گفت: سعی و تلاش ما این بوده كه عمده كالاها از طریق شركت‌های پخش توزیع شود؛ علاوه بر این شركت‌های فروشگاه‌های زنجیره‌ای داریم كه تا شش تا هفت درصد سیستم خرده‌فروشی را در كشور بر عهده دارند.

صادقی با بیان اینكه تلاش دولت این است كه سهم اینها بیشتر باشد، گفت: دولت توجه دارد كه واحدهای موجود در چارچوب حقوقی خودشان به نحوی ساماندهی شوند كه مزایای فروشگاه‌های زنجیره‌ای مختلف را داشته باشند و از طریق تشكیل این شركت‌ها پشتیبانی شوند. معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در خصوص فعالیت‌های اینترنتی گفت: متأسفانه عده‌ای به صورت غیرمجاز در فضای مجازی اقدام به فروش اجناس می‌كنند كه ما به دنبال این هستیم تا اینها پروانه كسب بگیرند تا در این فضا هم، كالاها صحیح مبادله شود.

وی با اشاره به ساماندهی بازار لاستیك خودرو گفت: برندها در این بازار محدود به برندهای باكیفیت از سراسر دنیا شده‌اند و تولیدكنندگان هم امكان عرضه كالاهای خود را در بازار داخل دارند. بر این اساس، رقابت مناسبی هم بین تولیدكنندگان داخلی و برندهای معتبر خارجی در بازار شكل گرفته است.

Author: persian / Date: 2017-10-26
0 220

Please comment on this post

تجارت امن و پایدار
حس خوب یک اعتماد