كریدور سبز گمركی، مسیری برای ارزآوری
كریدور سبز گمركی، مسیری برای ارزآوری

خانه كریدور سبز گمركی، مسیری برای ارزآوری

كریدور سبز گمركی، مسیری برای ارزآوری

كریدور سبز گمركی ایران و روسیه كه از ابتدای بهمن ماه وارد مرحله آزمایشی شده اكنون در مراحل نهایی اجرا قرار دارد. به گزارش نشریه گمرك، اقدامات زیادی برای به نتیجه رسیدن و اجرایی شدن این كریدور انجام شد و گمرك ایران در این راه از همه توان خود استفاده كرد تا تجار ایرانی بتوانند محصولاتشان را به بازارهای روسیه وارد كنند.

با وجود ظرفیت بالای صادراتی ایران تاكنون مشكلات زیادی برای صادرات وجود داشت اما در سال‌های اخیر گمرك ایران اقداماتی را در زمینه تسهیل صادرات انجام داد كه یكی از آنها پیگیری و اجرایی شدن كریدور سبز گمركی بین ایران و روسیه است.

در این بخش 11 شركت ایرانی بدون تشریفات گمركی در روسیه می‌توانند كالای خود را وارد بازار این كشور كنند. بعد از تكمیل فهرست اطلاعات اشخاص به گمرك روسیه ارسال شد و با پیگیری‌های صورت گرفته گمرك روسیه درخواست شركای تجاری روسی صادركنندگان ایرانی را كرد كه پس از برگزاری جلسات و هماهنگی‌های لازم اطلاعات مورد نیاز ارسال شد و گمرك روسیه اعلام كرد تعدادی از شركت‌های معرفی شده را مورد پذیرش قرار داده است و بدین ترتیب سند اجرای پروتكل سبز گمركی وارد فاز آزمایشی می‌شود. قیمت‌های صادراتی كالاهای ایرانی برای گمرك روسیه ارسال خواهد شد، ترجمه قیمت و ارزش كالاهای صادراتی ایران نیز به زبان روسی قابل دسترس است تا مأموران گمرك روسیه با مراجعه به آن قیمت‌ها را براورد كنند و با اظهار گمركی كه واردكننده كالای ایرانی در گمرك مقصد انجام می‌دهد به صحت قیمت‌های پی ببرند و روند كار تسهیل شود.

محمدی مدیر امور گمركی شركت شیرین عسل درباره اقدام گمرك برای اجرایی شدن كریدور سبز می‌گوید: شركت‌های ایرانی قطعاً افزایش صادرات را تجربه خواهند كرد و گمرك روسیه نیز برای ورود كالای ایرانی تشریفات كمتری را انجام می‌دهد.

وی با اشاره به مزیت‌های كریدور سبز گمركی تصریح كرد: خوشبختانه با ایجاد كریدور سبز گمركی میان ایران و روسیه شاهد افزایش تراز تجاری شركت‌های ایرانی به‌خصوص شركت شیرین عسل هستیم و اكنون نگاه روس‌ها نیز به ما مثبت‌تر شده و همین عامل می‌تواند تاییدیه‌های بین‌المللی را برای شركت‌های ایرانی با سهولت بیشتری به دنبال داشته باشد.

این مقام مسئول در شركت شیرین عسل ادامه داد: ایجاد كریدور سبز هزینه‌های صادراتی را تا حد زیادی كاهش می‌دهد و ارز با سهولت بیشتر وارد كشور می‌شود. هنوز این پروژه به صورت صد در صد اجرایی نشده اما پیش‌بینی می‌شود تا اجرای كامل آن مراودات ایران با روسیه افزایش زیادی داشته باشد.

محمدی با اشاره به برخی موانع صادرات در داخل كشور افزود: اكنون بیشتر كالاها برای صادرات باید از مسیر ورود موقت كه یك  نوع تسهیلات دیگر گمركی است استفاده كنند در حالی كه با ایجاد نظام رتبه‌بندی شركت‌ها می‌توان از مسیر سبز استفاده كرد. در این صورت هزینه‌های گمرك نیز كاهش می‌یابد، به دلیل اینكه زمان كمتری برای بررسی خواهد گذاشت.

وی تأكید كرد: شركت‌هایی كه صادرات زیادی دارند براساس نظام رتبه‌بندی درجه بالایی دریافت كرده و می‌توانند از این اقدام بهره‌مند شوند.

از سوی دیگر همایون عجمی، مدیر زنجیره تأمین صادرات شركت كاله به اقدامات گمرك برای تسهیل صادرات و ایجاد كریدور سبز اشاره كرد و گفت: نامه‌نگاری‌های شركت كاله با طرف روسیه انجام شده و اسامی مشتریان نیز به گمرك ایران و هم گمرك روسیه ارسال شده است.

وی افزود: شركت كاله هفته‌ای 3 سفارش از روسیه دارد كه با استفاده از مسیر سبز گمركی می‌تواند با سهولت بیشتری محصولات خود را به كشورهای دیگر از جمله روسیه صادر كند.

عجمی ادامه داد: مهمترین مشكلی كه اكنون در بخش صادرات وجود دارد گمرك داغستان كشور آذربایجان است كه پلمب‌های ایران را باز می‌كند و صورت جلسه‌ای تحویل راننده نمی‌دهد. در همین حال طرف روس نیز نسبت به این موضوع منتقد است و لاشه پلمب را نیز از راننده درخواست می‌كند. با ایجاد كریدور سبز گمركی این مشكلات از سر راه شركت برداشته شده و حتماً هزینه‌های صادراتی ما را كم خواهد كرد.

این مقام مسئول در شركت كاله اضافه كرد: چندی پیش تعدادی كانتینر در روسیه به دلیل همین موضوعات مانده بودند كه هزینه هر كدام حدود 800 دلار شده بود. مجموع كانتینرها حدود 44000 دلار شد كه به شركت ضرر زد. از سوی دیگر مسیر سبز گمركی برخی هزینه‌های آزمایشی و نمونه‌ای ما را نیز كاهش می‌دهد و امیدوارم هرچه زودتر بتوانیم از این اقدام خوب گمرك استفاده كنیم و بهره ببریم.

Author: persian / Date: 2017-10-26
0 153

Please comment on this post

تجارت امن و پایدار
حس خوب یک اعتماد