واردات بیش از 300 هزار تنی از مرزهای سیستان و بلوچستان در 10 ماه
واردات بیش از 300 هزار تنی از مرزهای سیستان و بلوچستان در 10 ماه

خانه واردات بیش از 300 هزار تنی از مرزهای سیستان و بلوچستان در 10 ماه

واردات بیش از 300 هزار تنی از مرزهای سیستان و بلوچستان در 10 ماه

واردات بیش از 300 هزار تنی از مرزهای سیستان و بلوچستان در 10 ماه . ناظر گمركات سیستان و بلوچستان گفت: ماهی یخ زده و كاغذ از جمله اقلام وارداتی استان می باشد كه در ده ماهه امسال از دیگر كشورها وارد شده است.

نادر میرشكار در گفت و گو باخبرنگار اقتصادی عصرهامون افزود: واردات از طریق گمركات و بازارچه های مرزی استان با احتساب منطقه آزاد چابهار، به وزن 346هزار و 951تن و ارزش 614میلیون و 874هزار و 739دلار در طی 10ماه امسال به ثبت رسیده است.

واردات از مرز سیستان

وی ادامه داد: بررسی ها نشان می دهد واردات، نسبت به مدت مشابه سال قبل با كاهش 17درصدی در وزن و با افزایش 10درصدی در ارزش روبرو بوده است.

وی تصریح كرد: اقلام عمده وارداتی شامل برنج خوراكی،گندم، دام، پارچه، لوازم یدكی خودرو،كالاهای صنعتی و خانگی ، انبه، تخم كنجد، نخود، كولر، شكر و غیره می شوند و كشورهای عمده وارداتی: افغانستان، پاكستان، امارات، چین، تركیه، كره، تایوان و سایر كشورها هستند.

این مقام مسئول در زمینه صادرات از مرزهای رسمی استان نیز گفت: طی 10ماهه امسال، كل صادرات از گمركات و بازارچه های مرزی استان با مدت مشابه سال قبل از لحاظ وزن29درصد افزایش و از لحاظ ارزش 12درصد افزایش داشته است و این میزان صادرات طی این مدت به وزن یك میلیون و 417هزار و 459هزار و 179دلار رسیده است.

وی با بیان اینكه اقلام عمده صادراتی عبارتند از مصالح ساختمانی(سیمان)،قیر، تخم گشنیز، محصولات شیمیایی و صنعتی، گازوئیل، گاز، كاشی، سیب درختی و غیره، خاطر نشان كرد: كشورهای عمده صادراتی استان شامل افغانستان،پاكستان، تركیه، كویت، امارات و دیگر كشورها می شوند.

وی اظهار كرد: براساس آمارها، صادرات از طریق بازارچه ها رشد بسیار خوبی داشته و حدود 54درصد از صادرات استان از این طریق انجام شده و عملكرد صادراتی قابل توجه ای را به خود اختصاص داده است.

وی گفت: از دلایل عمده افزایش صادرات از بازارچه ها می توان به دسترسی آسان به بازارچه های كشورهای همسایه، سهولت فرآیند انجام صادرات و بروكراسی اداری كمتر بازارچه ها نسبت به گمركات اشاره كرد.

میرشكار در ادامه با بیان اینكه بازارچه های مرزی استان رویكرد صادرات گرا داشته كه این امر باعث رشد و رونق اقتصاد و بازرگانی منطقه شده است، بیان كرد: با توجه به افزایش 26درصدی صادرات از بازارچه های مرزی نسبت به مدت قبل، می توان به نقش موثر بازارچه های مرزی بیش از گذشته كه سهم به سزایی را در توسعه اقتصادی و رونق صادرات غیر نفتی دارند اشاره كرد، در این مدت براساس عملكرد بازارچه مرزی میلك با ارزش دلاری 150میلیون و 297هزار و 568دلار بیشترین حجم صادراتی رانسبت به بازارچه های دیگر داشته است.

وی گفت: براساس برنامه هدف گذاری شده برای سال 95، با توجه به برنامه های عملیاتی اقتصاد مقاومتی، میزان صادرات غیر نفتی استان به ارزش 522میلیون دلار تعیین شده است، با توجه به اینكه در 10ماهه امسال صادرات استان به ارزش 417میلیون دلار انجام شده است می توان گفت حدود 80درصد از كل برنامه هدف تحقق یافته و حدود 20درصد آن باقی مانده است كه پیش بینی می شود با پیگیری مسئولین بخش دولتی و خصوصی و با برنامه ریزیهای كلان و عملیاتی كردن آنها، میزان باقی مانده هدف مورد نظر قطعا تحقق یابد و حتی بتواند از برنامه خود جلوتر هم شود و در سالجاری شاهد رشد صادراتی خوبی باشیم.

ناظر گمركات سیستان و بلوچستان نیز با تائید آمار صادرات و واردات، در خصوص ترانزیت داخلی گفت: طی ده ماه امسال، به وزن145هزار و 669تن و ارزش 180میلیون و 49هزار و 553دلاراز گمركات استان ترانزیت داخلی شده است كه نسبت به مدت مشابه قبل با افزایش 24درصدی در وزن و از لحاظ ارزش با افزایش 2درصدی روبرو بوده است.

طاهره هامون نورد در خصوص عمده اقلام ترازیت داخلی نیز بیان كرد: برنج، تخم كنجد، ماهی یخ زده، كاغذ، انبه و غیره از جمله این اقلام می باشند.

وی در خصوص ترانزیت خارجی استان نیز اظهار كرد:  طی ده ماه امسال، به وزن 649هزار و 120تن و ارزش یك میلیارد و 896میلیون و 935هزار و 520دلار نیز از گمركات استان ترانزیت خارجی به ثبت رسیده كه نسبت به مدت مشابه قبل با كاهش 21درصدی در وزن و از لحاظ ارزش 4درصد كاهش داشته است.وی در ادامه اقلام عمده ترانزیت خارجی استان را در این مدت گاز، كانتینر، پارچه، خودرو، لاستیك و غیره عنوان كرد و در خصوص امور مسافری گمركات نیز گفت: گمركات این استان طی ده ماه سال 95به تعداد 515هزار و 833نفر مسافر خدمات گمركی اراه داده است كه این مسافران از گمرك میلك، میرجاوه، فرودگاه زاهدان، فرودگاه چابهار تردد كرده اند.

Author: persian / Date: 2017-10-26
0 219

Please comment on this post

تجارت امن و پایدار
حس خوب یک اعتماد