4 شرط عراق برای واردات كالا از ایران
4 شرط عراق برای واردات كالا از ایران

خانه 4 شرط عراق برای واردات كالا از ایران

4 شرط عراق برای واردات كالا از ایران

4 شرط عراق برای واردات كالا از ایران ، بعد از ممنوعیت واردات برخی محصولات غذایی ایران در دو هفته گذشته به كشور عراق، مسئولین این كشور با 4 شرط زمینه را برای همكاری دو كشور دوباره فراهم كردند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اقتصاد مقاومتی (مقاومتی نیوز)، وزارت خارجه عراق طی نامه‌ای به سفارت ایران در این كشور، بخشنامه اصلاحات قوانین گمركی عراق را ابلاغ كرده كه نیاز است این بخشنامه‌ مورد تجزیه و تحلیل مسئولان ایرانی قرار بگیرد.

طی نامه ای كه پس از این ابلاغ سازمان توسعه تجارت ایران به رییس‌كل گمرك، معاونت امور بین‌الملل اتاق بازرگانی ایران و روسای سازمان‌های صنعت و معدن استان‌های غربی، زد، می بایست این نامه و مندرجات آن توسط دستگاه های مذكور مورد تحلیل قرار گرفته و اثرات آن بررسی شود.

در بررسی این نامه كه توسط وزارت امور خارجه عراق به سفارت ایران در این كشور ارسال شده، آمده است: به موجب اقتضای مصالح عمومی كشور مذكور و همچنین جهت جلوگیری از ورود كالاهای با معافیت سود و عوارض گمركی به بازارهای داخلی و محلی كه خرید و فروش آن خلاف قانون داخلی عراق می باشد و همچنین جهت برآورده شدن زمینه رقابت، دولت عراق برای ورود كالاهایی كه معافیت گمركی یا پرداخت معوق دارند، شروطی را تعیین كرده است.

این شروط كه در هیات وزیران عراقی به تصویب رسیده است و باید روی كالاهای وارداتی درج شود به این شرح است:

1- كالاها و محصولات باید با نام ذینفع، وارد عراق شود.

2-  بر روی هر یك از كالاها و محصولات ورودی، جمله معاف از پرداخت عوارض گمركی، مالكیت كالا و غیرقابل فروش بودن به صورت كاملا واضح درج شود.

3- كالاها و وسایل ورودی باید از نظر كمیت و نوع محصول مرتبط با رشته فعالیت واردكننده باشد.

4- مقامات مسئول جلوگیری از ریزش كالاهای دارای معافیت گمركی به بازارهای داخلی كه در قبل از این اتفاق افتاده است از تاریخ 1/8/2017 كار خود را شروع می‌كنند.

-این نامه علاوه بر سفارت ایران، به سایر نمایندگی‌های دیپلماتیك و نهادهای بین‌المللی نیز ارسال شده است.

ایران سال گذشته صادرات 6 میلیارد دلاری به عراق داشته است . گفتنی است در هفته گذشته مسئولین عراقی بصورت یك طرفه واردات برخی از محصولات غذایی از كشور ایران را به بهانه تولید داخلی  محصول در این كشور ممنوع كرده بود.

طبق گفته ی سیدرضا نورانی رئیس اتحادیه صادركنندگان محصولات كشاورزی، عراق از دو هفته ی گذشته واردات 4 محصول كشاورزی از ایران را ممنوع اعلام كرده است، خاطرنشان كرد: گمرك زرباطیه عراق بدون اینكه از قبل اطلاعیه‌ای داده باشد واردات هندوانه،‌ خربزه، گوجه‌فرنگی و سیب‌زمینی ایران را به عراق ممنوع كرده است.

این درحالی است كه بر اساس آمار گمرك در یك ماهه نخست سال 96 نزدیك به 43 هزار تن گوجه فرنگی، به ارزش تقریبی 8 میلیون دلار گوجه فرنگی به كشور عراق صادرات داشته ایم.از آنجایی  كه در سال گذشته كشور ایران با 6.1 میلیارد دلار صادرات غیر نفتی به عراق، درآمد زیادی را از این طریق بدست آورد حال باید منتظر ماند و دید مسئولان كشورمان در قبال این تصمیم مسئولان عراقی چه سیاستی را اتخاذ خواهند كرد.

Author: persian / Date: 2017-10-26
0 297

Please comment on this post

تجارت امن و پایدار
حس خوب یک اعتماد